Třída 7. C

Ratibořice - exkurze

6.6.2019

Petra Horáková

Ve čtvrtek 6. června jsme se sešli u školy a na kolech jsme se vydali směrem na zámek, pak přes Kramolnu  do Zliče a do Ratibořic. Cestu jsme zvládli velice rychle. U vchodu do areálu se k nám přidali chlapci ze Skalice a ,zranění'. 

Nejprve jsme se šli podívat do zámku. Prováděla nás komorná a pan lokaj ze Studnice. Přijela nás i paní kněžna Zaháňská a komtesa Hortenzie. Prošli jsme parkem směrem na mlýn, kde bylo k vidění folklorní představení se spoustou říkadel, pranostik, rozpočítávadel i písniček. 

Návštěva Ratibořic by nebyla úplná bez zastávky u Viktorčina splavu, kde se děti osvěžily v řece a daly si zmrzlinu. Cestou zpět jsme zavítali ještě na  Staré bělidlo. Kromě prohlídky dobové  chalupy  se děti setkaly s babičkou a dětmi Proškovými. U mlýna jsme si dali něco dobrého a pak jsme vyrazili na cestu zpět.

Byl to prima výlet. 

 

 

Školní výlet – Stříbrný rybník

28.-29.5.2019

Petra Horáková

Loňský výlet jsme strávili ve skalách. Bylo teplo, až vedro. Tak si mnohý účastník posteskl, kdyby tady bylo nějaké koupání…..Proto jsme letos zamířili do kempu k vodě, ale ouha….

V úterý jsme se sešli na nádraží, to už bylo pošmourné počasí. Když jsme vystoupili v Blešně z vlaku,tak už lilo.Navlékli jsme si pláštěnky a vydali se na cestu do kempu.

 Původní turistickou cestu po hradeckých lesích jsme brzy zavrhli. V terénu po louce a lesem bychom dlouho suší nebyli. Mašírovali jsme tedy kratší cestou přímo do kempu. Ubytovali jsme se v chatkách a před 2. hodinou jsme zamířili do areálu na paintball. Naštěstí přestalo pršet.

Oblékli jsme si maskáčové kombinézy, nasadili přilby a vyfasovali zbraně. Rozdělili jsme se na dva týmy - žlutý a červený – a bitva mohla začít. Brzy jsme si  počínali jako profesionálové. Někomu se to natolik zalíbilo, že si ještě přiobjednal munici. Bohužel nás ale překvapila průtrž mračen.

Když se trochu vyčasilo, otužilci vyzkoušeli vodu, někdo i tobogan. Pak už bylo na čase začít vařit večeři. U toho, a hlavně pak   u mytí nádobí, jsme si užili spoustu legrace. Za tmy jsme vyrazili na stezku odvahy, někteří i víckrát. Stejně už jsme byli mokří, takže někdo i tančil v kalužích.

Ráno nás čekala snídaně. Po úklidu jsme vyrazili ještě do okolí. Paní recepční nám svěřila svého psa, takže cestou bylo o zábavu postaráno. Pak už jen oběd a cesta domů.

Škoda, že nám nevyšlo počasí. Koupání a skotačení v kempu by bylo jistě prima. Možná, že si ale právě tenhle výlet zapamatujeme více než všechno jiné…..  

 

Středověk - projektový den

6.5.2019

Petra Horáková

V pondělí proběhl projektový den na 2. stupni. Sedmé ročníky měly jako téma STŘEDOVĚK.

První hodinu jsme se oblékli do kostýmů. Dívky měly krásné róby. Z papíru si zapletly vínek do vlasů a s účesem jim pomohla paní kadeřnice. Chlapci se ustrojili do rytířského, většina z nich měla halenu přepásanou opaskem, za který si zastrčila meč či dýku. Vyráběli si též štíty či koruny. 

Další hodinu se třídy střídaly v učebně výtvarné výchovy, kde se snažily gotickým písmem napsat své jméno a listinu opečetit. 

Další dvě hodiny žáci pracovali ve třídách. Zjišťovali informace o panovnících a zapisovali je. Tvořili plakát o Janu Lucemburském (7.C), Karlu IV. (7.B) a Václavu IV. ( 7.A). 

Celodenní snažení vyvrcholilo slavnostním průvodem po škole. Králové, rytíři, pážata, královny, princezny i dámy zamířili do tělocvičny. Zde byli představeni všichni králové a mohl začit turnaj. Rytíři bojovali nejdříve ,dřevci', v dalším klání pak meči. Dámy házely kroužky na mečík. 

Tento den byl velice výjmečný. Dětem však pomohl nahlédnout do minulosti. 

 

Celou fotogalerii můžete zhlédnot zde

 

Miniprojekt Zámořské objevy

29.4.2019

Petra Horáková

Zámořské objevy - to je úžasné historické téma, proto jsme jeho výuku pojali trochu jinak.

Miniprojekt proběhl ve společenské místnosti. Děti si vylosovaly číslo své skupiny. V těchto skupinách plnily všechny úkoly. Nejprve dostaly roztříhaný  text o životě Kryštofa Kolumba. Jejich úkolem bylo seřadit události, jak šly za sebou. Následně si každá skupina vybrala jednu pasáž, kterou zahrála jako scénku. Připravena byla spousta rekvizit a doplňků, největší zájem byl o zbraně:) Děti byly ale nápadité a využily i nábytek v místnosti, aby si vytvořily lodě, pevnost, trůn pro krále a královnu.... Scénky byly velice povedené. 

Dalším úkolem bylo popsat obrázky na pracovním listě a zakreslit trasy mořeplavců. Poslední potřebné údaje k vyplnění pracovního listu děti viděly v dokumentu k tomuto tématu.

Byl to prima projekt. Snad si z něj děti odnesou co nejvíce poznatků. 

 

 Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Lyžařský výcvik chata Prim

2.2.- 8.2. 2019

Petra Horáková

Letošní lyžařský výcvik absolvovala naše třída společně se 7.A na chatě Prim v Deštném v Orlických horách. Sněhové podmínky byly výborné. Lyžaři se rozjezdili na sjezdovce na Špičáku, ti pokročilejší pak jezdili na Martách, začátečníci se ale na Špičáku zabydleli a na Marty ani nechtěli. Měli jsme celkem hodně začátečníků, kteří si však vedli velmi dobře a každý den nás překvapovali svým zlepšením.

Od druhého dne pobytu jsme začali trénovat na běžeckých tratích. Bylo slunečno, krásný sníh, děti brzy zvládly mazání běžek. To vše asi přispělo k tomu, že si běžky oblíbila většina účastníků. Velmi se líbil i půldenní běžecký výlet směr Šerlich, Bukačka, rozcestí a dlouhý sjezd do Deštného.

Sjezdování si užili začátečníci i pokročilejší. Všechny skupiny trénovaly a každý se posununul v technice lyžování. Mnoho legrace si děti užily i při večerních soutěžích. Závěrečná diskotéka měla trochu smutný nádech loučení, Ten úžasný týden tak rychle utekl.....

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Prosinec plný akcí

Prosinec 2018

Petra Horáková

Na začátku adventu jsme vytvořili adventní strom. Při hodině OEV jsme vyzdobili pytlíčky, které pro děti ušila paní asistentka. Každý si připravil malý dárek a dal ho do pytlíčku. Každý den si pak mohl jeden žáček rozbalit svůj dárek. Někteří vybrali sladkost, někdo vymyslel něco originálního.... Thea pro všechny vytvořila vánoční ozdoby s fotografií každého. Těmi jsme vyzdobili vánoční strom.

Betlém 

17.12. 2018

Petra Horáková

Šli jsme do kostela sv. Vavřince, kde jsme měli domluvenou prohlídku místního betlému. P.Maršík nám ukázal zajímavosti. Děti zkoušely poznat některé kostelíky a kapličky z náchodského okolí. Měly spoustu otázek, na které p. Maršík fundovaně odpovídal. Zajímavé setkání.


Vánoční besídka

21.12.2018

Petra Horáková 

Celý den jsme strávili společně. Nejprve jsme šli na zámek do obory nakrmit zvířata. Vraceli jsme se městem zpět. Prohlédli jsme si výzdobu na náměstí a vrátili se do třídy. Dali jsme si čaj a cukroví. Tom upekl perník, dokonce i jeden bezlepkový pro p. asistentku:)

Vyzkoušeli jsme si některé tradiční české zvyky - lití olova se zajímavými interpretacemi odlitků, rozkrajování jablek, házení bačkorou. Mluvili jsme o tradiční štědrovečerní večeři. Nejzajímavější však bylo pouštění lodiček vyrobených ze skořápek. Každý si tu svou označil a pak už jsme jen sledovali, jak se loďky seskupují, různě odplouvají a zase se vraci. Krásně to demostrovalo situaci ve třídě:) Zazpívali jsme si i koledy. Nejvíce jsme se však těšili na dárky. Každý si vylosoval jednoho spolužáka, kterého měl obdarovat. Dárek musel začínat na písmeno ,T', takže bylo možné dostat tužku, tričko, tabasco, trenky, trabanta, tatranky.....

Moc se nám to vydařilo. 

 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Náš recept - miniprojekt čj

3.12.2018

Málo kdo by věřil, jaké dobroty lze připravi při češtině !

Společné slohové snažení týkající se pracovního postupu jsme završili miniprojektem Náš recept. Jednotlivé skupinky vybraly jídlo, které lze v podmínkách třídy připravit. Společně pak recept sepsaly a domluvily se na jeho provedení. Důležitá byla souhra a komentář k jednotlivým krokům.

V pondělí bylo k vidění kuchařské mistrovství všech zúčastněných. Přímo naživo jsme viděli přípravu Vackovy domácí sekané. Danča představila rodinný recept a celou šišku sekané rozkrájela spolu se svou skupinou na ochutnávku.

Kluci nás zásobili vitamíny. Připravili zeleninový salát s dvěma různými zálivkami.

Úžasně vypadal dort, který Bára a Eliška připravily doma, ve škole pak předváděly vaření jen jako. 

Také skvěle chutnal.

Na ochutnání byly také toasty, ať už v podání týmu Míši, či Filipa a spolupracovníků. Obě verze byly výborné. Jen Filipova skupinka to měla komplikovanější, opékali totiž nejprve slaninu, ale netradičně v toasteru. 

Úžasné byly i malé houstičky v podání Petry a They. Také předcházela domácí příprava.

Tom a Adéla připravili speciální Oreo kuličky jako sladkou tečku na konec.

Nesmíme zapomenout ani na Honzu a Bohdana. Koláč Rafaelo byl také výborný.

Celý miniprojekt se opravdu povedl především díky připravenosti jednotliých týmů. Vystoupení byla opravdu ,profesionální'.

Rozhodování o nejlepší recept jsme vzdali, protože nebylo možné z tolika laskomin vyrat tu nej!

Petra Horáková

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.  

Vaření v angličtině

3. 12. 2018

Alena Macková

Minulou středu nám sedmáci ze skupiny paní učitelky Mackové provoněli školu pečením pravého amerického koláče APPLE PIE. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

Projektový den 

Vznik republiky 1918

7. 11. 2018 

Petra Horáková 

Ve středu 7.11. se celá škola vrátila v čase. V rámci projektového dne jsme si připomněli vznik ČSR v roce 1918.Již předem se děti seznámily s některými důležitými událostmi naší země, které mají v letopočtu číslo 8. Navštívili jsme výstavu v muzeu, vyprávěli jsme si o této době, prohlédli si modely z těchto let.Na chodbě si mohli nahlédnout do  obývacího pokoje is oblečky, doplňky ,dokonce i hračkami našich praprababiček. 

Děti měly za úkol přijít do škoy v kostýmu z první republiky. Příjemně nás překvapilo jaké nádherné modely našly. Po škole se ve středu procházely krásné elegantní dámy ve střevících na podpatku, šviháci v oblecích i kostkovaných košilích, šátcích, vestičkách a kloboucích. Někteří páni při setkání na chodbě dokonce smekali se slovy ruku líbám:)

Tento den začal slavnostním projevem a zpěvem hymny. Poté se děti rozděly do skupin a začaly pracovat v jednotlivých dílnách. Každou hodinu strávily v jiné. Seznámily se s významnými osobnostmi té doby, bádaly v oblasti fyziky, poznaly též obyčejný život tehdejších lidí, naučily se tančit charleston a získaly povědomí o hranicích států po válce. V poslední dílně shrnuly, co vše se dozvěděly. 

Byl to opravdu vyjimečný den a všem se moc líbil.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

 

Cyklistický kurz - Havlovice

16.- 21. 9.2018

Petra Horáková

        Letošní cyklistický kurz jsme strávili v Havlovicích. Místní areál nabízí výborné sportovní vyžití. Počasí nám opravdu přálo. Celý týden bylo příjmně teplo. Po ranním výběhu a protažení jsme si dali snídani v pergole u hřišť. Dopoledne jsme vyrazili několikrát na kole, poznávali jsme zdejší okolí. Na oběd a večeři jsme docházeli do místní školní jídelny. Po poledním odpočinku jsme se pustili do turnaje v korfbalu, beachvolejbalu a v badmintonu.

            Největším lákadlem byla však trampolína ,bublina'. Každý si chtěl zaskákat, předvést nějaké salto či trik. Mezi sedmáky je celá řada dobrých gymnastek a parkuristů, takže spousta cviků byla opravdu zdařila, přesto došlo právě zde k úrazu. Ve zbytku pobytu už se na trampolíně cvičilo jen vyjimečně.

            Ve středu jsme jeli na kratší cyklo trasu, která nás dovedla k lomu Krákorka a dále až na hrad Vizmburk. Prohlídka zříceniny a výklad byly velmi zajímavé. Někteří nadšenci si jako suvenýr odnesli různé poklady z hradního nádvoří. V lese si zájemci mohli zkusit i jízdu v terénu a sjezdy.

            Ve čtvrtek nás čekal celodenní výlet na kolech po hřebenu Jestřebích hor. Míjeli jsme spoustu řopíků a podívali jsme se na Markoušovickou rozhlednu. Oběd v restauraci v Trutnově byl výborný. Největším zážitkem však bylo brodění přes řeku Úpu a příjemná zastávka v úpické cukrárně. Večer se děti těšily na napínavá a někdy i strašidelná vyprávění p.uč. Hovádkové.

             Kurz se i přes nějaké ty úrazy a šrámy vydařil. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde