6.B

Slovensko

20.5.2019

Pavla Kubišová

Ve čtvrtek 9.5. a v pátek 10. 5. nás čekal výměnný pobyt na Slovensko, ve městě Partizánské. Cílem této akce bylo skamarádit se se slovenskými dětmi, vyměnit si zkušenosti v rámci vzdělávání a podpořit oba sobě blízké jazyky, které ani v minulosti netvořili žádnou bariéru.

Přivítání v jejich základní škole Kaufmana bylo velmi milé, počínaje společně nacvičenou písní slovenských kamarádů, konče zajímavostmi z historie základní školy. Primátor města na nás všechny působil velmi vstřícně, jeho řeč byla nádherná a oslovila nejen naše kantory a pana ředitele, ale i nás, děti.

Pak nás čekal společný program, ve kterém jsme se vzájemně poznávali, „lámali ledy“ a vytvářeli nové vztahy, které ani po příjezdu zpátky nezůstaly zavřené. Přednášky, které pro nás měli připravené, byly naprosto skvěle prezentovány, byli jsme vtaženi do děje a dozvěděli jsme se plno informací, které propojovali jak českou, tak slovenskou kulturu země, jazyka.

Večerní výuka tance nás spojila zas o kousek blíže, podpořena dárky, které jsme od nich dostali. Zbyl nám i čas na soukromé hovory, kde jsme se dozvídali plno informací o sobě a poznávali se, zasmáli.

Druhý den jsme měli tu čest poznat ve skupinkách několik jejich základních škol, kde si slovenské děti spolu s vyučujícími pro nás připravili určitý program. Společný oběd toto nádherné setkání ukončil.

Jsme moc rádi, že jsme byli vybraní a měli tu možnost poznat naše sousedy a kamarády.

Volba starosty třídy

13.3.2019

Pavla Kubišová

Jedna z probíraných látek v občanské výchově je obec, obecní zřízení a starosta. Na základě těchto témat jsme se všichni dohodli, že i v naší třídě uspořádáme výběrové řízení na STAROSTU TŘÍDY, jež bude mít za úkol řešit menší obtíže ve třídě, dohlédnout na chod a řád třídy a to vše ve spolupráci s třídním učitelem. Děti toto řízení vzaly skutečně velmi vážně, moc pěkně nastolily některé otázky týkající se aktualit ve třídě i budoucnosti třídy a s noblesou vystoupily před třídu, aby svá tvrzení, nápady a kritiku obhájily. 

Každá skupina měla čas se nad řečeným zamyslet, prodiskutovat a navrhnout toho správného člověka do funkce. 

Všem, Vám, tedy oznamuji, že Starostou třídy se po odhlasování všech zúčastněných stal náš prima kamarád, spolužák a super človíček MAREK SOUČEK :-) Marek si k sobě poté volil pomocníka - tedy pomocnici, místostarostku třídy, která mu bude nápomocna ve všem dění. Tou se stala KLÁRA MĚŘINSKÁ. Oboum gratuluji a těším se na spolupráci při vytváření a upevňování třídních vztahů a realizaci skvělých nápadů, nad kterými již z celou třídou aktuálně diskutujeme. 

Projektový den

12.2.2019

Pavla Kubišová

Minulý týden ve čtvrtek byl pro celý druhý stupeň naplánován celodenní projekt. Všichni jsme se sešli hned po ránu v tělocvičně, kde nám zahrála a vtáhla nás všechny do děje zahraniční skupina EXIT TOUR. 

Po skvělém úvodu nás čekal první blok přednášky s názvem: Moderní je nekouřit. Informace, které jsme se dozvěděli jsou hodnotné pro život a rozhodně stálo za to si vše poslechnout a vidět doplňující obrázky.

Druhý blok přednášky měl název: Zdravé vztahy v kolektivu. Na různých hrách doplněné teoretickou částí jsme pronikali do významů jedinečnosti každého z nás a pochopili zbytečnost některých zlých frází, řečí, zesměšňování atd. I tento blok byl pro nás, ať už osobně, nebo pro třídní kolektiv rozhodně velkým kladem a nadále s tím budeme v rámci hodin OEV pracovat.

Na konci projektového dne jsme se všichni opět sešli v tělocvičně, kde nám zahraniční skupina poděkovala, ptala se na zpětnou vazbu, zahrála. Pak už jsme chvilku čekali jen na oběd. 

Čertoviny

8.12.2018

Pavla Kubišová

5.12. je obecně datum, které má každý spojené s příchodem a návštěvou Čerta a Mikuláše. I naší třídu navštívili, a to 2. vyučovací hodinu, kterou jsme v poklidu s paní učitelkou třídní vedli. Bušení na dveře, řev a zvonění nešlo přeslechnout. Několikrát se dveře zatřásly a nám všem bylo jasné, co přijde. Sami jsme se přiznali, jaké chyby děláme, o čem víme a slíbili jsme zlepšení, nebo minimálně zamyšlení se nad tím, jestli tudy cesta vede. Potvrzením byl zpěv kraťoučké písničky. Ke svému přišli i ti, co jsou hodní a mají ve třídě velké zásluhy. Těm bylo poděkováno a protože to tak cítíme všichni, tak jsme jim i zatleskali. Co neminulo každého z nás bylo od čerta pomalování na obličej. Zbytek hodiny už nešel odučit, tak jsme si s paní učitelkou povídali a připomínali jsme si zážitky i z jiných let.

Projektový den - dílny

29.11.2018

Pavla Kubišová

Tématem projektového dne bylo výročí založení Československé republiky.

Tento den začal projevem pana ředitele, které končilo zpěvem české i slovenské hymny, které jsme v hodinách hudební výchovy natrénovali. Oblečení, které jsme měli na sobě bylo dobové a autentičnost nám podpořil i účes, na kterém jsme si dali záležet. Celá přehlídka byla naprosto úchvatná a těšili jsme se na začátek dílen, které jsme procházeli ve smíšených skupinách. Dílen bylo šest.

 

HV   "Tanec hudbu zviditelňuje"

V této dílně jsme se dozvěděli informace týkající se nejoblíbenějšího dobového tance, a to Charlestonu. Vyzkoušeli a natrénovali jsme si k němu základní kroky a zjistili, že s dnešním velmi oblíbeným Schuffle dance má i něco společného. poté nás čekal nácvik písně Babičko, nauč mě Charleston, který jsme následně na to zdramatizovali na zajímavé pomůcce: a to na imaginární babičce na židli. 

OEV   " Vlast není místo, vlast je pocit. Stejně hluboký pocit, jako láska, přátelství a jiné"

Dílna převážně o zamyšlení k vlastenectví, o vlastenectví a pro vlast. Tvorba státní vlajky a povídání o T.G.Masarykovi. 

PŘ    " Léčíš, léčím, léčíme"

V této dílně se nám také moc líbilo. Dozvěděli jsme se o Penicilinu, který i dnes zachraňuje a léčí naší populaci. Ve své podstatě dnes děkujeme tehdejší náhodě, která nám tento lék přinesla. 

D    " Lesk a bída"

Tato dílna byla plná informací, které nám byli blízké. Oblečení, jídelníček, bydlení a cestování jsou i dnes velmi "žhavá" témata. Proto nás hodně zajímalo a v tichosti jsme poslouchali, jak to bylo tenkrát. 

Z   " Co nás nerozhodí, to nás posílí"

Jako stát jsme vedli spor o Těšínsko a Kladsko. Měnová odluka měla určité dopady na naše životy. Na druhou stranu se rozšiřoval automobilový a motocyklový průmysl, což v danou chvíli hodně moc zajímalo kluky a holky si libovali u tématu turistika. Zajímavostí pro nás byli i boty se značkou Baťa, které se nosí již od první republiky dodnes.

Třídní hodina

V této dílně jsme hodnotili celý průběh projektového dne. Rozhodně byl poučný se spoustou zajímavostí. Co přijde za dalších 100 let nevíme, ale žijeme v době, ve které můžeme být spokojení a na kolik, to už záleží na nás. Budeme se těšit i na další projektové dny. 

Naše třídní pravidla

31.10.2018

Pavla Kubišová

Protože chceme, abychom se ve třídě i škole cítili po všech stránkách dobře,bylo nezbytné prodiskutovat v rámci hodin OEV pravidla, kterými se budeme řídit a které nám napomohou nejen ke zlepšení situací ve třídě, ale i pochopení jeden druhého.

Pravidla, která jsme si vypsali na dveře třídy:

 • KLID VE TŘÍDĚ, O PŘESTÁVKÁCH
 • JSME SLUŠNÍ, OHLEDUPLNÍ A LASKAVÍ K SOBĚ I OKOLÍ
 • NASLOUCHÁME SI
 • JSME TÝM, CHRÁNÍME SE NAVZÁJEM
 • VĚŘÍME VE SVÉ SNY

 

Seznamovací pobyt

24.10. 2018 

Pavla Kubišová

Dne 1. října jsme vyrazili do Orlických hor, kde jsme se měli jako třída lépe poznat.

Kolem 9:30 hodin jsme přijeli na místo. Po ubytování a vynikajícím obědu jsme si zahráli několik seznamovacích her, jako například IDENTITA, CO MÁME SPOLEČNÉ?, VYPÍNAČ a mnoho dalších. Také jsme prozkoumali okolí chaty. První večer jsme zakončili naprosto skvělými scénkami.

Druhý den jsme zahájili hrou SLEPOTA, při které jsme se museli spolehnout na pomoc kamarádů. Po skvělé snídani jsme šli procházkou do obchůdku „KE ZVONAŘI A HRNČÍŘCE“. Cestou nás provázela hra KLÍŠTĚ. Odpoledne následovaly hry PŘESKOČ, PODLEZ, MINUTOVÉ HRY a jiné. Po večeři jsme si vyměnili role při hře „Slepota“ a zažili dobrodružství v lese a zpěv písní za kytarového doprovodu výborné žákyně naší třídy Adélky Novákové.

Poslední den byl hodnotící. Připomínali jsme si aktivity, které nás sblížili a při kterých jsme poznávali nové kamarády.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Schůzky rodičů

3.9.2018

Pavla Kubišová

11.9. - třídní schůzka

13.11. - třídní schůzka

8.1.2019 - konzultační schůzka rodičů

16.4. - konzultační schůzka rodičů

21.5. - třídní schůzka

 

Vyučovací hodiny

3.9.2018

Pavla Kubišová

 1. 8:00 - 8:45
 2. 8:55 - 9:40
 3. 9:55 - 10:40
 4. 11:00 - 11:45
 5. 11:55 - 12:40
 6. 12:50 - 13:35
 7. 13:40 - 14:25
 8. 14:35 - 15:20

 

Organizace školního roku

3.9.2018

Pavla Kubišová

3.9.2018 - zahájení školního roku

31.1.2019 - konec 1. pololetí

28.6.2019 - konec 2. pololetí

28.6., 1.5., 8.5., 19.4., 22.4. - státní svátky

29.10., 30.10. - podzimní prázdniny

22.12. - 2.1.2019 - vánoční prázdniny

1.2.2019 - pololetní prázdniny

4. - 10.3.2019 - jarní prázdniny

18.4.2019 - velikonoční prázdniny