Třída 7. B

Školní výlet do Teplicko - Adršpašských skal

11.6.2019

Monika Hovádková

Naplánovali jsme si výlet a těšili se na spaní pod hvězdami, ale těsně před odjezdem nás předpověd´počasí úplně nepotěšila a tak jsme odjížděli s několika možnostmi mokré varianty.

Ve čtvrtek ráno jsme nasedli na vlak směr Teplice nad Metují. Pěšky jsme pak přes "Bišík" a rozhlednu Čáp prošli Teplické skály, kde jsme si dali u vstupu do skal oběd a vydali se směr Adršpach a Křížový vrch. Cestou jsme sem tam koukli na radar a věděli jsme, že nás asi déšť nemine.

Když jsme dorazili na naše spaní pod širákem -  na místo, kterému se lidově říká Zbořeňák kousek od Zdoňova- rozhodli jsme se zabivakovat jako bychom tam noc měli strávit. Kluci postavili přístřešky, pověsili hamaky, vytvořili si nové ohniště. Děvčata si postavila stan, musím pochválit kluky, kteří je v tom nenechali a pomohli. Domluvili jsme se, že dokud to půjde, zůstaneme na kopci, opečeme si večeři na ohni a pak se vydáme směr úkryt před bouřkou a deštěm, který se k nám dle radaru nemilosrdně blížil.

Díky Farmě Zdoňov, které jsme pak druhý den pomáhali vytrhávat šťavel a bodláky z jetelového pole, jsme se mohli schovat na opravdu krásném místě ve Zdoňově. Děti sice protestovaly, že ještě neprší a chtějí spát venku, ale když jsme se přesvědčili, že radar nelhal a přišlo TO, všichni jsme byli vděčni za střechu nad hlavou. Někteří z nás přesto vyzkoušeli spaní na vzduchu a zůstali spát venku pod přístřeškem.

V pátek jsme udělali dobrý skutek pro farmu ve Zdoňově, zaskočili na výborný oběd a pak se vydali směr vlak do Adršpachu.                                            

Ráda bych poděkovala třídě 7.B za parádní výlet. Opravdu jsem si s Vámi výlet užila a byla jsem mile překvapena, jak jste všechno zvládli, zapojili se a jak jste spolu spolupracovali. Také bych ráda poděkovala za pomoc naší paní asistence Andree Plaché.

Děkuji a těším se na příště, Monika Hovádková

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Miniprojekt Zámořské objevy

29.4.2019

Petra Horáková 

 

Zámořské objevy - to je úžasné historické téma, proto jsme jeho výuku pojali trochu jinak.

Miniprojekt proběhl ve společenské místnosti. Děti si vylosovaly číslo své skupiny. V těchto skupinách plnily všechny úkoly. Nejprve dostaly roztříhaný  text o životě Kryštofa Kolumba. Jejich úkolem bylo seřadit události, jak šly za sebou. Následně si každá skupina vybrala jednu pasáž, kterou zahrála jako scénku. Připravena byla spousta rekvizit a doplňků, největší zájem byl o zbraně:) Děti byly ale nápadité a využily i nábytek v místnosti, aby si vytvořily lodě, pevnost, trůn pro krále a královnu.... Scénky byly velice povedené. 

Dalším úkolem bylo popsat obrázky na pracovním listě a zakreslit trasy mořeplavců. Poslední potřebné údaje k vyplnění pracovního listu děti viděly v dokumentu k tomuto tématu.

Byl to prima projekt. Snad si z něj děti odnesou co nejvíce poznatků. 

 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

 

Projekt v rámci rodinné výchovy - kult těla

25.3.2019

Monika Hovádková

V pondělí 25. března jsme si v rámci rodinné udělali dvouhodinový projekt se zaměřením na naše tělo.

Děvčata přivítala mezi sebou vizážistku paní Doležalovou, která jim poradila, jak pečovat o pleť, jak se správně líčit na jakou denní dobu a proběhla i ukázka vyzkoušení líčení.

Děvčata se také měla možnost vzájemně učesat, vytvořit si vlnky nebo si naopak vlasy vyžehlit.

Chlapci ze 7.B vytvářeli tetování. první je navrhovali a pak tetovacími fixy je také tvořili. Míša Pudil mi na předloktí "vytetoval" velmi zdařilý obrázek hor, takže mám o čem přemýšlet ;).

Děkuji paní Doležalové za rady a ukázky, stejně tak naší paní asistentce za pomoc a dětem za krásné výsledky tetovácího, kadeřnického a kosmetického salónu v 7.B.

 

 

Lyžařský kurz 7. B

23.1.2019

Monika Hovádková

Oslavili jsme Vánoce, přivítali nový rok, dva dny jsme se ve škole domlouvali, jak si užijeme lyžařský kurz a v sobotu 5. ledna jsme již vyráželi směr Deštné v Orlických horách na chatu Deštná, kterou již známe ze 6. třídy.

Děti trochu smutnily, že nejedeme se 7. C, se kterou si na cyklistickém kurzu velmi rozuměly. Nakonec si zejména děvčata padla do oka s osmáky a i deváťáky a stesk po 7.C byl pryč.

Děti už znaly režim lyžařského kurzu, takže byly připraveny na sportovní „zápřah“.

Sjezdovky i běžky v jeden den, to je přece lyžařův sen J. V tomto duchu jsme užívali naplno sněhové nadílky, která byla v našem termínu opravdu pohádková.

Mezi našimi žáky se objevil i úplný začátečník, který ještě na sjezdovkách ani na běžkách nestál. Musím pochválit nejen jeho nasazení, jeho trpělivost se mnou i paní učitelkou Kolářovou, ale také pak spolužáky, kteří ho podporovali a chválili.

V úterý jsme se vydali na celodenní výlet na běžkách. Autobusem jsme vyjeli na Šerlich, pak už si svépomocí vyšlápli k Masarykově chatě a přes Vrchmezí si užívali návrat zpět do Deštného.

Semo tamo jsme „bojovali“ s časem večerky, semo tamo jsme se potýkali s nepořádkem všude možně, ale i přes tyto „překážky“ jsme odjížděli spokojeni.

Děkuji za spolupráci kolegům a zejména dětem za prima týden na horách.

Za rok se budeme těšit na další zimní setkání.

Monika Hovádková

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

 

Je nás od jednoho více

23.1.2019

Monika Hovádková

Od Vánoc máme v naší třídě králíčka jménem Ferda. bydlí v kleci vzadu u zdi. Běhá si po třídě a postupně si na nás zvyká. Jeho oblíbené místo je pod topením. Má rád ovoce i zeleninu, ale nepohrdne ani senem. Je cělý bílý a má červené oči.

Rád se mazlí a o prázdninách jezdí k dětem ze třídy. Máme ho všichni moc rádi.

Elen Zlámalová

 

V 7. B začínají Vánoce....

7.12.2018

Monika Hovádková

V pátek 7. prosince jsme s dětmi vyrazili na vánoční trh na Masarykově náměstí a opět po roce pozdravili zvířátka z živého Betléma. U kostela byla dřevěná ohrada s oslíkem, poníkem, telátkem a ovečkou, v jesličkách ležel Ježíšek a nad hlavou mu svítila Betlémská hvězda.

Pohladili jsme zvířátka, udělali pár fotek a zase za rok se budeme těšit na viděnou.

Vánoce se opravdu blíží :).

 

Náš recept - miniprojekt čj

26.11.2018

Petra Horáková

V pondělí to na chodbě v okolí 7.B lákavě vonělo. Při hodinách slohu jsme trénovali popisování pracovního postupu. Děti se rozdělily do skupinek, vybraly si nějaký recept a zpracovaly ho na plakátek.

Následující hodinu jsme zkusili vše v praxi. Děti si přinesly vše potřebné a přímo ve třídě předvedly své kuchařské umění. Veškeré kroky komentovaly. V přímém přenosu tak připravily výborný  jahodovy sen, několik druhů salátů, banánový koktejl, dokonce i perníčky a skvělé belepkové vafle, o které byl opravdu velký zájem. Všichni ochutnali tyto kulinářské dobroty. Bude těžké vybrat tu nejlepší...

Pobavila nás skupinka Ondra K., Káťa  a Patrik, která svůj salát připravila opravdu originálně. Na krájení zeleniny si vzali pilu a cibuli krájeli v plaveckých brýlích. Překvapil nás Pavel. Bylo vidět, že má s vařením zkušenost a byl schopen celý postup neustále komentovat. Díky Zuzce a Týnce to tu krásně vonělo, protože po celou dobu pekly výborné vafle. 

Něco jsme se naučili, pochutnali jsme si a ještě se pobavili. Opravdu se to vydařilo!

Petra Horáková

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.  

 

Projekt PRVNÍ REPUBLIKA

7.11.2018

Monika Hovádková

I naše škola se zapojila do oslav stoletého výročí naší republiky a tak jsme se ve středu 7. listopadu na jeden vrátili v čase do období první republiky.

Nejen děti, ale také učitelé, přišli do školy v oblečení z dob první republiky a i přes počáteční ne zrovna nadšení některých žáků jít do školy v „kostýmu“, jsme byli všichni mile překvapeni, jak moc nám to všem prvorepublikově slušelo a jak se všichni zapojili J.

Již před projektovým dnem se děti s touto dobou v některých hodinách průběžně seznamovaly a také jsme navštívili výstavu v náchodském muzeu se zaměřením na významné osmičky v naší historii.

Ve středu jsme začali prvorepublikový den slavnostním projevem pana ředitele a společným zpíváním státní hymny. Poté se děti rozdělily do předem připravených skupin a účastnily se jednotlivých dílen – dle předmětů. V rámci jednotlivých dílen děti dělaly vše prvorepublikově - tančily, zpívaly, diskutovaly, dovídaly se nové věci o životě v tomto období, bádaly ve fyzice, poznaly a i trénovaly, jak se má chovat muž k ženě a spoustu dalších věcí.

Na závěr dne děti shrnuly jejich pocity, nové informace a vše shrnuly.

Věřím, že si děti užily náš projektový den stejně jako já a touto cestou děkuji nejen dětem, ale i kolegům, za prvorepublikový zážitek.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

 

Máme svoji narozeninovou palmu

19.10.2018

Monika Hovádková

          Již na konci prázdnin jsme s některými děvčaty ze 7.B přemýšleli, jak a kde si připomínat narozeniny dětí v naší třídě. Děti se po různých návrzích domluvily, že na zdi u dveří "vyroste" kokosová palma s dvanácti listy - měsíci v roce - a na nich budou kokosy se jménem a datumem narození.

          Každý sedmák si vyrobil vlastní kokos, pro paní učitelku a paní asistentku Kačka vyrobila dvě opičky a do nich byly vepsány datumy narození. Palma "vyrostla" ve spolupráci všech dětí ve třídě - někdo stříhal listy, někdo část kmenu, další lepil a všichni si vzájemně radily ;).

          Věřím, že když už máme naší palmu, nezapomeneme popřát nikomu z naší třídy.

          Děkuji všem za spolupráci. Palma se Vám moc povedla :).

 

Cyklistický kurz - Havlovice

8.10.2018    

Monika Hovádková

        V neděli 16. září vyrazila 7. B společně se 7. C na cyklistický kurz do Havlovic. Místní areál nabízí výborné sportovní vyžití, které jsme již měli možnost vyzkoušet v minulém školním roce. Počasí nám celý týden opravdu přálo a tak při výšlapech jsme si doslova užívali slunce v zádech.

         Po ranním výběhu a protažení jsme posnídali venku pod pergolou a pak se vydali sportovat.  Na oběd a večeři jsme docházeli do místní školní jídelny. Střídali jsme vyjížďky na kole s dalším sportováním jako třeba korfbal, beach volejbal nebo badminton. Velkým lákadlem byla také trampolína – bublina, kdy jsme mohli pozorovat spoustu parádních skoků našich gymnastek a parkuristů.

            Ve středu jsme jeli na kratší cyklotrasu, která nás dovedla k lomu Krákorka a dále až na hrad Vízmburk. Prohlídka zříceniny a výklad byly velmi zajímavé. Někteří žáci si s nadšením vyzkoušeli mučící pomůcky z dob středověku, jiní si zahráli na archeology a jako suvenýr si odnesli zbytky keramiky z hradního nádvoří.

            Ve čtvrtek nás čekal celodenní výlet na kolech po hřebenu Jestřebích hor. Míjeli jsme spoustu řopíků a podívali jsme se na Markoušovickou rozhlednu. Oběd v restauraci v Trutnově byl výborný. Největším zážitkem však bylo brodění přes řeku Úpu a příjemná zastávka v úpické cukrárně.

            Ráda bych poděkovala kolegům – p. uč. Štěpánovi, p. uč. Horákové a kolegyním Pavlovičové a Plaché a samozřejmě také dětem za zdařilý sportovní týden a to i přes některé úrazy a drobné nedorozumění.

Tak zase někdy ahoj, nejen na kole.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde