Třída 7. A

Projektový den ,VODA'

16.11.2022 - třídy 7.A,B

Petra Horáková

Jako téma pro celoškolní projek byla tentokrát vybrána VODA. Jednotlivé ročníky si rozdělily práci tak, aby co nejvíce využily poznatky, které již mají a rozvíjely je dál. Hlavním bodem společného zájmu se stalo předevšem šetření vody. 

Sedmičky si připravovaly již předem průzkum vlastní spotřeby vody za jeden den. Během první aktivity se jednotlivé skupiny pokusily přinést si co nejvíce vody z nedalekého rybníka tak, jak je to běžné v některých afrických státech. Tuto vodu žáci přefiltrovali přes přírodní materiály a zjistili její  tvrdostdané a  pH. V další dílně se dozvěděli, jak voda funguje v lidském těle a následně zkoumali způsoby čištění vody v ČOV. V poslední společné dílně zkoušeli porovnat zjištěné výsledky a  graficky znázornit své výpočty.

Po návratu do kmenových tříd se žáci pokoušeli zhodnotit svou celodenní práci a najít možnosti, jak s vodou rozumně šetřit.  

 

Dějepisná exkurze Uhřínov

8.11.. 2022 - 7.A.B

Petra Horáková

Sedmé ročníky vyrazily v rámci výuky dějepisu do Uhřínova v Orlických horách. Vila Nova, kterou zde děti navštívily, je středověká vesnice a muzeum v přírodě. První část programu byla věnována povídání o životě lidí v tomto období. 

Ve druhé části si děti vyzkoušely praktické činnosti - střelbu z luku, mletí mouky, tkaní, rozdělávání ohně či  zpracování lnu. Nejzajímavější částí byla návštěva středověkého skanzenu, prohlídka polozemnic a také pečení a ochutnávka placek vyrobených z mouky, kterou dívky samy namlely. Chutnalo to dobře. Recept je velmi jednoduchý, jen mouka, voda a sůl. Můžete si ho vyzkoušet i doma. 

Děti si odvezly spoustu zážitků i nových postřehů, jak vypadal život ve středověku.

 

 

Když nejede Plhov do Tanzánie, přijede Rosa s Tanzánií na Plhov :)

4.11.2022 Monika Hovádková

Víte proč Masajové nejedí ryby?

Myslíte, že v Tanzánii mají rádi ředkvičky? 

A co že v překladu znamená safari?            ….nejen na tyto otázky už známe odpovědi :).

V pátek 4. listopadu přivítali naši sedmáci ve škole pana Jiřího Rosu, který se s nimi přijel podělit o své zážitky a zkušenosti ze života v Tanzánii.

Beseda tématicky navazuje na učivo zeměpisu sedmé třídy a jak si lépe zapamatovat něco o Africe než zajímavým povídáním o lidech, běžném životě a autentických zážitcích přímo z východu třetího největšího kontinentu světa.

Děkujeme touto cestou panu Rosovi, který nám nejen vyprávěl, ale také přivezl ukázat hmotné vzpomínky z Tanzánie. Děti měly možnost vidět a vyzkoušet kromě jiného také korálkové límce, náramky, nože, bubny nebo speciální boty z pneumatik.

Děti pro našeho cestovatele utkaly v hodinách výtvarné výchovy kobereček, který ho velmi potěšil.

Tak zase někdy a Safari njema (šťastnou cestu),

Monika Hovádková

web_7b_afrikaweb_7b_afrika_2web_7b_afrika_3web_7b_afrika_4

Pěstujeme a zahradničíme 

podzim 2022

V tomto pololetí se děti věnují také praktikckým činnostem. Sportovci pracují při pěstitelských pracích na školních záhoncích. Kromě okopávání a plevání pomáhali také se sklizní dýní, jež zasadili jejich spolužáci na jaře. 

Dýně krásně narostly, takže se úžasně hodily k vydlebávání a tvoření halloweenských dýňáků. Podívejte se, jak se vydařily. 

 

Vaříme a ochutnáváme 

podzim 2022

Zatímco mají sportovci pěstitelské práce, nesportovci se zdokonalují ve vaření. V kuchyňce zkoušejí studené i teplé pokrmy.. Děti baví samotná příprava, ale také ochutnávky.. Pečení houstiček i výborná polévka chutnaly všem. 

 

Republikové finále OVOV  Brno září 2022

Josef Trnka

V červnu jsem se zúčastnil krajského kola odznaku všestrannosti v Hradci Králové.Tam jsem vybojoval 1. místo a postoupil na republikové finále do Brna. Když jsem přijel, tak jsem se musel zaregistrovat a poté ubytovat. Od 17 hodin byla společná večeře a potom odchod na stadion, kde jsme se učili slavnostní nástup na zahajovací ceremoniál. Po nácviku byl společný odchod na ubytování.

Druhý den začal snídaní a v 9 hodin začalo slavnostní zahájení. Zajímavostí byl seskok parašutistů a také natáčení Českou televizí. Finále trvalo dva dny a každý den proběhlo 5 disciplín následujících disciplín: medicinbal, skok do dálky, sprint na 60 metrů, shiby, švihadlo, trojskok, lehy sedy, kliky, hod míčkem, běh 1000 metrů. 

Ve volném čase bylo možno navštívit olympijskou vesnici a získat kartičky s podpisy olympioniků.Oběd a večeře byla na stadionu a každý den se zahajovalo a zakončovalo Zumba tancem. Soutěžilo se tam na dvou stadionech a celou akci moderoval sportovní moderátor Štěpán Škorpil.Bylo tam celkem 640 soutěžících dětí, 200 učitelů či  trenérů, 170 škol a 85 družstev. Ze všech disciplín jsem získal 5872 bodů. V pátek po skončení závodů jsem si vyzvedl stříbrný odznak všestrannosti. K zlatému odznaku mně chybělo pouhých 28 bodů!Ve třech disciplínách jsem si vytvořil osobní rekord a umístil jsem se na 25. místě z 35 jednotlivců mého ročníku.

Po skončení závodu nás čekala dlouhá téměř tříhodinová cesta domů.

 

http://rf.ovov.cz/Content/img/logo-sazka.png7.–9. 9. 2022

(závody 8.–9. 9. 2022)

Atletický stadión VUT

Technická 3013/14

BRNO

 

Cyklistický kurz - Havlovice  

5.- 9.9 2022

třídy 7.A,B

Ve škole jsme se  ani neohřáli a už jsme vyrazili....Cestu do Havlovic jsme zvládli celkem rychle, ubytovali jsme se, navečeřeli a už nás lákala  místní sportoviště, hlavně trampolína bublina a minigolf. Za ten týden jsme sportovali na hřištích, spousta z nás se naučila něco nového, třeba ,obíhačku.' u ping pongu nebo beach ragby. Také jsme podnikli vyjížďky do okolí, které prověřily naši fyzičku. 

Parádní byl hlavně celodenní výlet, kdy jsme jeli podél hřebene Jestřebích hor. Oběd jsme si dali v restauraci na Poříčí a nejlepší bylo brodění přes řeku. Moc se vydařil i výšlap na hrad Vízmburk. Někteří tu už byli, ale pan průvodce vyprávěl velmi poutavě. Bavily nás i souboje na kládě.A v pátek hurá domů...