Třída 5. A

OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ

4. 5. 2022

Alena Pozděnová

Po covidové pauze se mohl konečně uskutečnit „Olympijský víceboj“. Děti si vyzkoušely různé sportovní disciplíny například hod basketbalovým míčem, postoj čápa se zavřenýma očima, skok z místa, T – běh a jiné. Všichni jsme si sportovní dopoledne užili a pořádně jsme si zacvičili. Odměnou nám budou diplomy s výsledky našeho snažení.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

VYRÁBÍME PRO MAMINKY K SVÁTKU

22. 4. 2022

Alena Pozděnová

Blížil se svátek všech maminek „DEN MATEK“ a nás čekalo rozhodování, co jim letos vyrobíme jako překvapení. A protože máme ve škole moc hezky vybavenou šicí dílnu, rozhodnutí bylo jasné. Ušijeme maminkám malý dáreček – srdíčko. Při oznámení této činnosti ve třídě, nastalo u některých dětí zděšení :-). „Paní učitelko, néééé, já neumím šít“, ozývalo se z různých míst třídy. Ale protože jsme třída šikovná, byla to pro nás výzva. A my si chtěli dokázat, že to zvládneme. Ano, bylo to obtížné, trvalo nám to několik hodin, museli jsme se popasovat s tím, že nám to občas nešlo a že jsme s tím chtěli „seknout“, ale podstatné je to, že jsme to nevzdali a bojovali jsme až do konce. A jelikož ke správnému dárku patří i přáníčko s láskou dělané, vyrobili jsme maminkám i přání. Věříme, že dárečky splnily svůj účel a udělaly radost :-).

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

ANGLICKÝ JAZYK - KUPUJEME ZMRZLINU

21. 4. 2022

Alena Macková

V hodině anglického jazyka jsme si vyzkoušeli, zda bychom si zvládli koupit zmrzlinu. A zjistili jsme, že to pro nás není žádný problém. Vybrali jsme si svou oblíbenou příchuť a počet kopečků, "zaplatili" jsme a poděkovali. A přestože jsme nekupovali doopravdickou zmrzku, tak jsme si vyrobili alespoň papírovou. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

ČESKO - UKRAJINSKÉ ČTENÍ

17. 3. 2022

Alena Pozděnová

Čtvrteční hodinu čtení jsme pojali netradičně a strávili jsme ji v prostředí školní knihovny. Na programu dne bylo čtení pohádky „Tajemství měsíčního svitu“ ve dvou jazycích – českém a ukrajinském. Děti měly možnost si vzájemně vyslechnout, jak zní čeština a ukrajinština a zároveň vyhledávat slova, která jsou si podobná. Děti zjistily, že oba jazyky jsou si blízké. Závěrečným úkolem byla kresba obrázků k pohádce. Pro nás všechny to bylo příjemné zpestření výuky.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

VÝROBKY PRO DOBROU VĚC

11. 3. 2022

Alena Pozděnová

V měsíci březnu jsme začali s vyráběním látkových věnečků na prodejní velikonoční výstavu. Výtěžek z výstavy bude využíván pro potřeby ukrajinských spolužáků. Tvoření věnečků nám zabralo spoustu času a naučilo nás trpělivosti. Přes různá úskalí, se kterými jsme se potýkali, jsme se dokázali poprat a věnečky byly na světě.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

ASERTIVNÍ CHOVÁNÍ

1. 3. 2022

Alena Pozděnová

Asertivita je jedno z mnoha témat osobnostní etické výchovy. My jsme se rozhodli toto téma zpracovat formou menšího projektu. Nejdříve proběhla přípravná hodina, ve které jsme si vysvětlili všechny potřebné pojmy a pustili jsme si scénky, které nám pomohli celou problematiku pochopit. Další hodinu k nám přišla na návštěvu paní učitelka Králíčková z 2. stupně a my jsme se pustili do projektu. Naším hlavním cílem bylo dokončit neúplné věty tak, abychom dodrželi zásady asertivního jednání. Nebyl to pro nás vůbec lehký úkol, ale nakonec jsme ho zvládli moc hezky. Závěrečná diskuse probíhala v příjemné přátelské atmosféře a každý z nás si mohl odnést cenné zkušenosti, které uplatní ve svém životě.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

PŘÍDAVNÁ JMÉNA HRAVĚ

22. 2. 2022

Alena Pozděnová

Kapitola přídavných jmen patří mezi náročnější učivo českého jazyka v páté třídě. Z tohoto důvodu jsme přídavným jménům věnovali poměrně dost času. Na závěr probíraného tématu jsme uspořádali menší projekt, ve kterém jsme využili získaných vědomostí. Hravou formou jsme procvičili přídavná jména a mohli jsme se pustit do dalšího učení.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde

SOUSEDNÍ STÁTY ČR

9. 2. 2022

Alena Pozděnová

Při hodinách vlastivědy jsme „procestovali“ nejen všechny kouty ČR, ale podívali jsme se i do dalších zemí. Nechyběly samozřejmě ani okolní státy ČR. A abychom si lépe zapamatovali všechny důležité informace, zpracovali jsme si projekty na jednotlivé státy. Výsledné práce byly opět velmi zdařilé.

Celou fotogalerii můžete zhlédnou zde.

MATEMATIKA - KVÁDR

20. 1. 2022

Alena Pozděnová

V hodinách matematiky jsme probírali geometrická tělesa. Na jedno geometrické těleso – kvádr, jsme vypracovali projekt. Nejdříve jsme z krychliček postavili kvádr podle vlastních zvolených rozměrů. Následně jsme podle stavby vytvořili síť kvádru a spočítali jeho povrch a objem. Práce na projektu byla pro nás docela náročná, ale výsledek stál za to :-).

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

VESMÍR

13. 1. 2022

Alena Pozděnová

V přírodovědě nás čekala kapitolka s názvem VESMÍR. Moc jsme se těšili na návštěvu planetária, kterou jsme měli naplánovanou. Bohužel covidová situace byla natolik nepříznivá, že z této akce nakonec sešlo. A abychom z toho nebyli příliš smutní, domluvili jsme se na dalším projektu.

Získali jsme se spoustu nových informací k tomuto tématu a při hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností jsme se pustili do ztvárnění našeho vesmíru :-). Jak se nám práce podařila, můžete vidět na následujících fotografiích.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

VÁNOČNÍ BESÍDKA

22. 12. 2021

Alena Pozděnová

Poslední školní den roku 2021 proběhla u nás ve třídě tradiční vánoční besídka. V průběhu dopoledne jsme poslouchali vánoční koledy, popíjeli svůj oblíbený čajík, ujídali vánoční cukroví a povídali si o tom, co bychom si letos přáli dostat pod stromeček. Vánoční atmosféru jsme utvrdili ještě například pouštěním lodiček či zpíváním moderních vánočním písní u klavíru. Také jsme si poslechli klavírní koncert Matěje P., který nám opět dokázal, že hrát na klavír ho skutečně baví. Hlavním bodem programu, na který se všichni moc těšili, bylo samozřejmě rozbalování dárečků. Na každého čekal pod naším stromečkem dárek, takže každý si domů odnášel nějakou drobnou památku na tento pěkný den. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

HALLOWEEN 

23. 10. 2021 - 1. 11. 2021

Alena Pozděnová

Blížila se doba Halloweenu a pro děti se začala plánovat halloweenská stezka. I my v 5. A jsme se chtěli tematicky připravit na Halloween a vyzdobit si třídu, proto jsme se pustili do malování obrázků plných strašidelných domů, netopýrů a podobných halloweenských motivů, vyráběli jsme dýně z papíru a lucerny. Po podzimních prázdninách nás čekala již zmiňovaná halloweenská stezka. Děti si procházely jednotlivá stanoviště a plnily připravené úkoly. Tento den jsme si společně užili a budeme se těšit na další podobnou akci.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

RIZIKOVÉ CHOVÁNÍ NA INTERNETU - BESEDA

14. 10. 2021 a 7. 12. 2021

Alena Pozděnová

Dne 14. října proběhla u nás v 5. A beseda na téma Bezpečnost chování na internetu. Pro děti to je velice aktuální téma, nad kterým diskutujeme i v hodinách OEV. Z tohoto důvodu k nám přijely dvě speciální pedagožky z PPP z Hradce Králové, které nás besedou provázely.

Děti si vyzkoušely různé sociální hry týkající se trávení volného času a otvíraly tak téma bezpečného chování na internetu, především na sociálních sítích. V závěru našeho setkání proběhla s dětmi diskuze o osobních zkušenostech nad touto problematikou. Všechny děti se pěkně zapojovaly a tak jsme se společně dohodli, že navážeme dalším pokračováním, kdy se všechna úskalí online prostředí proberou ještě více do hloubky. 

Prosincová beseda pokračovala v podobném duchu a náladě. Děti opět velice hezky spolupracovaly a zamýšlely se nad problematikou rizikového chování na internetu. Zabývaly se například tím, co je vhodné sdílet na internetu, jak si můžu zabezpečit svůj telefon, jak poznám falešný profil, jak se bránit vulgaritám a výhrůžkám, kam se obrátit v případě, že zažívám kyberšikanu. Domníváme se, že si děti odnesly z tohoto programu spoustu cenných informací, které jim pomohou k jejich ochraně před možnými úskalími v online prostředí. 

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

PODNEBNÉ PÁSY - PROJEKT

1. 10. 2021

Alena Pozděnová

Protože z projektu o živé a neživé přírodě byly děti nadšené, další projekt na sebe nenechal dlouho čekat. Téma PODNEBNÉ PÁSY se nabízelo jako ideální volba. Myslím, že jsme nešlápli vedle, když jsme se do něho pustili. Děti pracovaly s nadšením a bylo vidět, že je to opravdu baví. Informace, které získaly ve vlastivědě, zúročily při výtvarném ztvárnění tématu v rámci výtvarné výchovy. Výsledek dopadl na jedničku a už teď se těšíme na další podobnou akci.

PŘÍRODA - PROJEKT

23. 9. 2021

Alena Pozděnová

Učivo o živé a neživé přírodě znaly děti už z minulého ročníku. Letos bylo naším cílem si toto téma připomenout a zopakovat. Aby to bylo zajímavé a zábavné, pojali jsme to jako projekt. Děti si vytvořily skupinky a domluvily se, které téma zpracují. V průběhu týdne si děti našly v časopisech nebo na internetu obrázky, přinesly je do školy a při hodině přírodovědy vytvořily krásné plakátky o živé a neživé přírodě. Projekt se nám podařil a plakátky nám zdobily prostory před třídou dlouhou dobu.

Celou fotogalerii můžete zhlédnout zde.

SOVIČKOVÉ TVOŘENÍ

17. 9. 2021

Alena Pozděnová

Při hodině pracovních činností jsme se pustili do výroby soviček. Nejdříve jsme si udělali z kartonu tvar sovy a následně jsme ho omotávali vlnou. Ačkoliv to vypadá zdánlivě jednoduše, dalo nám to docela zabrat. Společnými silami se nám ale vše podařilo a všichni si domů odnášeli hezký výrobek.

 

NAŠE TŘÍDNÍ PRAVIDLA

7. 9. 2021

Alena Pozděnová

Začátek školního roku byl ve znamení těšení se na kamarády a na nové zážitky. Děti z 5. A mezi sebou přivítaly i dva nové spolužáky. Počasí nám přálo, a proto jsme si první dny ve škole zpříjemnili i pobytem venku. Naše první hodina etické výchovy se odehrála na školní zahradě. Děti si donesly deky na piknik a spoustu dobrot, které přispěly k vytvoření příjemné atmosféry. Povídali jsme si o tom, co by se nám líbilo a jaká bychom chtěli mít ve třídě pravidla, aby nám tam všem bylo dobře. Společně se nám podařilo sestavit pět pravidel, která se budeme snažit dodržovat. Uvidíme, jak moc se nám to bude dařit.